Grupa Packeta z nowym właścicielem

05 stycznia 2024

Grupa Packeta z nowym właścicielem

Spis treści

Akcjonariusze Grupy Packeta sprzedali 100% udziałów w spółce konsorcjum składającemu się z CVC Capital Partners i Emma Capital (przy wsparciu kapitałowym od R2G). Obecnie trwa proces zatwierdzania transakcji przez odpowiednie organy regulacyjne, a jej sfinalizowanie jest planowane na pierwszą połowę 2024 roku. Szczegóły dotyczące warunków transakcji nie zostały podane do publicznej wiadomości.

Czeska platforma e-commerce o zasięgu globalnym

Packeta to globalna, cyfrowa platforma e-commerce, specjalizująca się w kompleksowych usługach logistycznych. Firma została założona w Czechach w 2010 roku przez Simonę Kijonkovą jako spółka Zásilkovna. W przeciągu dekady Packeta przekształciła się w holding o nazwie Packeta Group, skupiający 14 różnych podmiotów. W chwili obecnej Packeta działa w siedmiu państwach, realizując dostawy do 33 krajów. Posiada sieć ponad 15,1 tys. własnych punktów odbioru, obejmując niemal 6 tys. Z-BOXów.

Owocny proces transakcyjny - nowy właściciel Grupy Packeta

Wiosną 2023 roku rozpoczął się proces transakcyjny, który prowadzony był przez doradców finansowych CORPIN (reprezentujących JSK Investments) i IMAP REDBAENK (reprezentujących pozostałych akcjonariuszy). W zakresie aspektów prawnych, za reprezentację JSK Investments odpowiadała firma HAVEL & PARTNERS, a pozostałych akcjonariuszy reprezentowali HLADKY.LEGAL i Axialis Legal. Dodatkowo, usługi Vendor Due Diligence były świadczone przez zespoły CMS Cameron McKenna Nabaro Olswang, Ernst & Young oraz Boston Consulting Group.

Przez większość 2023 roku aktywnie poszukiwano odpowiedniego inwestora dla Grupy Packeta. Proces ten przyniósł znaczną liczbę propozycji od różnorodnych inwestorów finansowych i strategicznych, ciesząc się także sporym zainteresowaniem ze strony znaczących międzynarodowych grup.

– Po pierwsze, chciałabym wyrazić wdzięczność ponad 2.000 współpracownikom za ich wkład w rozwój Packety, która jest obecnie jedną z wiodących europejskich platform do dostarczania przesyłek w branży e-commerce. Bez ich wysiłku i umiejętności Packeta nie byłaby w tym miejscu, w którym jest dzisiaj. Jestem również wdzięczna naszym klientom – sklepom internetowym, które powierzyły nam swoje paczki. Wspólnie, w ciągu ostatniej dekady, przyczyniliśmy się do znacznego rozwoju nowoczesnej branży e-commerce w Europie Środkowej. Wierzę, że nowi inwestorzy, którzy wykazali się wiedzą i doświadczeniem w sektorze dostaw ostatniej mili, pomogą Grupie Packeta jeszcze bardziej się rozwinąć i podnieść poziom usług świadczonych klientom, a także satysfakcję z pracy naszych pracowników. Chciałabym też podziękować doradcom i zespołowi zarządzającemu za ich pomoc i wsparcie podczas tego bardzo wymagającego, międzynarodowego i wielozadaniowego projektu. Na koniec dziękuję wszystkim akcjonariuszom, którzy przez wiele lat pomagali mi zarządzać spółką i byli dla mnie wsparciem, zwłaszcza w ostatnich trudnych latach – skomentowała Simona Kijonková, założycielka Zásilkovna, CEO Packeta i przdstawicielka JSK Investments, największego akcjonariusza Grupy Packeta.

 

Jeśli interesuje Cię tematyka handlu internetowego, to koniecznie sprawdź nasz artykuł na temat wpływu e-commerce na rynek magazynowy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield