CTP i EIB inwestują w energię odnawialną: Rewolucja na Europejskim rynku biznesowym

19 września 2023

CTP i EIB inwestują w energię odnawialną: Rewolucja na Europejskim rynku biznesowym

Spis treści

Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) właśnie przekazał wsparcie finansowe w wysokości 200 milionów euro dla CTP, aby przyspieszyć rozwój programu instalacji paneli fotowoltaicznych w parkach biznesowych na obszarze Europy.

Energia na dachach CTP 

Wraz z tym finansowaniem, CTP zamierza zainstalować moc 50 MWp elektrowni fotowoltaicznych na dachach swoich CTParks w całej Europie. To krok, który nie tylko przyspieszy transformację energetyczną, ale także przyczyni się do wzrostu niezależności energetycznej Europy od paliw kopalnych.

Od 2020 roku wszystkie nieruchomości realizowane pod szyldem CTPark zostały dostosowane do montażu paneli fotowoltaicznych na dachach. W ciągu roku 2022, firma zainstalowała łączną moc 38 MWp, a teraz planuje znaczący wzrost na poziomie dodatkowych 100 MWp. Wizja CTP zakłada osiągnięcie 400 MWp do 2026 roku, a tam, gdzie energia odnawialna nie jest jeszcze dostępna, firma współpracuje z dostawcami usług energetycznych, aby zagwarantować dostęp do odnawialnych źródeł energii.

50 MWp fotowoltaiki na rzecz zrównoważonej przyszłości Polski

W Polsce, do roku 2025, na dachach CTParks powstanie 50 MWp elektrowni fotowoltaicznych, co odpowiada mocy około 10 000 typowych instalacji na domach mieszkalnych. To nie tylko przyczyni się do redukcji emisji CO2 o 23 000 ton rocznie, ale także dostarczy energię do budynków i najemców, wspierając ich w dążeniach do zrównoważonej działalności.

W perspektywie trzech do pięciu lat, moc elektrowni fotowoltaicznych w parkach przemysłowo-magazynowych w Polsce wzrośnie o 700 procent w porównaniu do roku 2023. To korzyść ekologiczna, ale także ekonomiczna i strategiczna. To podejście obniży koszty najmu dla klientów CTP i uczyni sieć energetyczną bardziej odporną na globalne zmiany. To także krok w kierunku obniżenia śladu węglowego, co ma znaczenie nie tylko dla dewelopera, ale także dla najemców.

Droga do niezależnych energetycznie parków przemysłowych

CTP ma plany podwoić swój portfel nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej do 20 milionów metrów kwadratowych powierzchni magazynowej do końca dekady. W dłuższej perspektywie firma dąży do stworzenia parków przemysłowych, które są całkowicie energetycznie niezależne, generując całą potrzebną energię na miejscu i dostarczając jej nadmiar do lokalnej sieci.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield