Europa na celowniku Tesli. Musk zbuduje gigafabrykę nad Wisłą?

31 stycznia 2018

Europa na celowniku Tesli. Musk zbuduje gigafabrykę nad Wisłą?

Spis treści

Promujący ideę elektromobilności amerykański koncern motoryzacyjny Tesla rozważa budowę fabryki w Europie. Jak podaje serwis Energetyka24, promocją Polski jako najlepszej lokalizacji pod budowę gigafabryki miałaby zająć się Polska Fundacja Narodowa.

Zakład produkowałby napędy, baterie oraz innych komponenty do samochodów elektrycznych. Co ciekawe, dzięki panelom słonecznym czy wiatrakom, byłby całkowicie niezależny energetycznie.

O przenosinach Tesli do Europy mówi się od listopada 2016 roku. Decyzja w tej sprawie jest już podjęta, niewiadomą nadal pozostaje zaś miejsce, w którym gigafabryka (gigafactory) powstanie.

Pod koniec stycznia poinformowano, że koncern BMW rozważa rezygnacje z inwestycji Polsce w tym segmencie. Dzisiejszy dzień przynosi dobre informacje: Polska ma nadal szanse stać się liderem w rozwoju samochodów elektrycznych. To na pewno dobra wiadomość dla rynku powierzchni przemysłowych i magazynowych. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na duży wzrost aktywności inwestorów na Dolnym Śląsku wywołany podobną inwestycją LG Chem w Biskupicach Podgórnych - z pewnością równie pozytywną reakcję wywołałaby inwestycja Tesli - komentuje Maciej Szczepański, Business Development Manager w Industrial Agency, Cushman & Wakefield.

W styczniu ubiegłego roku serwisy informacyjne obiegła informacja, że o inwestycję zabiega polski rząd. Jak spekulują media, aby ten wyścig wygrać, należy wypromować kraj w oczach prezesa firmy, Elona Muska. Działania tego typu miałaby prowadzić Polska Fundacja Narodowa - podmiot zajmujący się promocją rodzimej gospodarki za granicą.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield