Rekordowa liczba inwestycji w SSE w 2021 roku

04 stycznia 2022

Rekordowa liczba inwestycji w SSE w 2021 roku

Spis treści

Właśnie minął rekordowy rok pod kątem inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych – ponad 726 pozytywnych decyzji oraz zainwestowanych ponad 37 mld PLN.

Od 2014 nie zanotowano równie wysokiej liczby decyzji o wsparciu ani zainwestowanych w nie środków, co w roku 2021. Kolejny raz z rzędu najlepsza okazało się Katowickie SSE. Wydali oni 102 decyzje o wsparciu i otrzymali 5,3 mld PLN deklaracji inwestycji. Po 2021 widać wyraźnie kształtujące się trendy roku 2022. Spodziewane jest większe zaangażowanie w treści ekologiczne, chemiczne, farmaceutyczne, czy e-commercowe.  

Co napędza inwestorów?

Istnieje kilka przyczyn odnotowania tak dobrych wyników w tym roku. Pierwszą jest to, iż wiele decyzji było odraczanych w 2020 roku. Przedsiębiorcy odrabiali dopiero teraz zaległości, które nagromadziły się w czasie pandemii. Następną była planowana zmiana przepisów wchodzących w życie na początku 2022 roku. Nowa mapa pomocy regionalnej zakłada spadek o 5 pkt proc. w województwach pomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim oraz wzrost o 5 pkt proc. w zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzkim, lubuskim, opolskim, śląskim i małopolskim. Pandemia COVID-19 przyniosła również pozytywne skutki. Wielu przedsiębiorców dzięki niej znalazło swoje nisze i rynki zbytu. 

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield