Drogowa infrastruktura południowej Polski z nowymi inwestycjami. GDDKIA ogłasza kolejne przetargi

09 października 2018

Drogowa infrastruktura południowej Polski z nowymi inwestycjami. GDDKIA ogłasza kolejne przetargi

Spis treści

Przetargi ogłoszone przez GDDKiA będą dotyczyły odcinków A18, S11, DK9, 28, 45 i 78, których łączna długość wyniesie 138 km. Skumulowana kwota inwestycji w całej Polsce to ok. 2,6 mld zł, z czego największy nakład finansowy przeznaczony zostanie na budowę obwodnic na południu kraju.

Przebudowie poddana zostanie droga krajowa nr 18 w celu adaptacji do parametrów autostrady - mowa tutaj o 22-kilometrowym odcinku między węzłem Żary Zachód na DK12 a węzłem Iłowa, krzyżującym się z drogą wojewódzką nr 296. Kolejny z przetargów dotyczy zaprojektowania oraz wybudowania obwodnicy Olesna na linii przyszłej trasy szybkiego ruchu S11. Odcinek o długości 28 km to jedna z ważniejszych inwestycji drogowych na Opolszczyźnie, która znacznie poprawi skomunikowanie tego regionu. W ramach wspomnianej drogi ekspresowej S11 wybudowany zostanie również odcinek trasy od Koszalina do Bobolic, liczący 47,7 km.

Jak podaje w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, przetargi dotyczyć będą również budowy obwodnic na południu Polski. Powstaną objazdy: Ostrowca Świętokrzyskiego na drodze krajowej nr 9 (2,7 km), Nowego Sącza - fragmentu na terenie gminy Chełmiec przy drodze krajowej nr 28 (1,4 km), Praszki na drodze krajowej nr 45 (blisko 12 km) oraz Poręby i Zawiercia w ciągu drogi krajowej nr 78 (ponad 24 km). Te trasy znacznie usprawnią przepustowość wymienionych miast, dla których od lat dużym problemem jest wysokie natężęnie zarówno ruchu lokalnego, jak i tranzytowego.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield