Polska na liście najszybciej rozwijających się krajów świata

02 czerwca 2019

Polska na liście najszybciej rozwijających się krajów świata

Spis treści

W 2019 r. Polska znajdzie się na 4. miejscu najszybciej rozwijających się krajów na świecie - wynika z prognozy OECD. Wyprzedzą nas jedynie kraje azjatyckie.

Indie (7,16 proc.), Chiny (6,2 proc.) i Indonezja (5,07 proc.) to jedyne kraje, które pod względem wzrostu PKB znalazły się wyżej niż Polska w najnowszej prognozie OECD. Zgodnie z przewidywaniami z raportu
"Economic Outlook" rodzima gospodarka ma rosnąć w tempie 4,24 proc., co daje nam 4. miejsce na świecie. 

Polska jest również niekwestionowanym liderem rynku magaznowego w Europie Środkowo-Wschodniej, posiadając ponad 50-procentowy udział całkowitych zasobów powierzchni w regionie. Czynnikami, które wpływają na dynamiczny rozwój sektora powierzchni logistycznych i przemysłowych w kraju są: bardzo dobra koniunktura gospodarcza, dalsze inwestycje w infrastrukturę transportową oraz rozwój branży e-commerce. 

Pod koniec marca 2019 roku deweloperzy realizowali ponad 2,1 mln mkw. (niemal tyle samo, co we Francji), co w perspektywie kolejnych kilkunastu miesięcy spowoduje przekrocznenie bariery 18 millionów mkw. całkowitych zasobów powierzchni - tj. do poziomu prawie trzykrotnie większego w porównaniu do stanu z 2010 roku, gdy podaż wynosiła 6,1 miliona mkw. - komentuje Adrian Semaan, Research Analyst w Dziale powierzchni magazynowych i logistycznych, Cushman & Wakefield.

Równie pozytywne są inne prognozy. Wiosenny raport "Economic Forecast", przygotowany przez Komisję Europejską, stawia Polskę na 2. miejscu pod względem wzrostu PKB w Europie (podobnie jak w przypadku OECD jest to 4,2 proc.), na pierwszej pozycji znajduje się zaś Malta z wynikiem 5,5 proc. Listę TOP3 zamykają ex-aequo Słowacja i Irlandia z wynikiem 3,8 proc. Predykcje OECD i KE potwierdzają dane "World Economic Outlook" dostarczone przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield