Rośnie potencjał transportowy Polski. Branża mogłaby przynosić jeszcze większe zyski

28 listopada 2018

Rośnie potencjał transportowy Polski. Branża mogłaby przynosić jeszcze większe zyski

Spis treści

Według najnowszych danych opublikowanych przez GUS, potencjał przewozowy transportu samochodowego zarobkowego zwiększył się od stycznia o 15,1 proc. "Branża mogłaby przynosić większe wyniki - jej potencjał nie jest w pełni wykorzystywany" - zauważa Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w rozmowie z PAP.

Według ZMPD, transport samochodowy jest nie tylko najskuteczniejszą i najelastyczniejszą formą dostarczania towarów, lecz również polskie firmy operujące w tym sektorze należą do najbardziej konkurencyjnych w Europie. Ich atrakcyjność ograniczają niestety koszty paliwa. 

Jak komentuje dla PAP Piotr Mikier, dyrektor, departamentu transportu w Zrzeszeniu Międzynarodowych Przewoźników Drogowych:

Potencjał przewozowy jest w Polsce większy niż podał we wtorek GUS, ale żeby ten potencjał w pełni wykorzystać, potrzebne byłoby wsparcie branży transportowej przez rząd.

Zwiększenie rentowności transportu

Najlepszym rozwiązaniem dla branży transportowej byłby zwrot akcyz za benzynę - to zmniejszyłoby koszty i zwiększyło rentowność, przez co byłaby kilkukrotnie wyższa niż podają dane GUSu.

„Wzrost potencjału przewozowego transportu samochodowego będzie się utrzymywał w następnych latach, bo liczba przewożonych towarów systematycznie rośnie. Odbywać się to jednak będzie kosztem spadku rentowności firm transportowych, jeśli branża nie otrzyma wsparcia" – zauważa Mikiel.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield