Rośnie potencjał transportowy Polski. Branża mogłaby przynosić jeszcze większe zyski

29 listopada 2018

Według najnowszych danych opublikowanych przez GUS, potencjał przewozowy transportu samochodowego zarobkowego zwiększył się od stycznia o 15,1 proc. "Branża mogłaby przynosić większe wyniki - jej potencjał nie jest w pełni wykorzystywany" - zauważa Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w rozmowie z PAP.

Według ZMPD, transport samochodowy jest nie tylko najskuteczniejszą i najelastyczniejszą formą dostarczania towarów, lecz również polskie firmy operujące w tym sektorze należą do najbardziej konkurencyjnych w Europie. Ich atrakcyjność ograniczają niestety koszty paliwa. 

Jak komentuje dla PAP Piotr Mikier, dyrektor, departamentu transportu w Zrzeszeniu Międzynarodowych Przewoźników Drogowych:

Potencjał przewozowy jest w Polsce większy niż podał we wtorek GUS, ale żeby ten potencjał w pełni wykorzystać, potrzebne byłoby wsparcie branży transportowej przez rząd.

Zwiększenie rentowności transportu

Najlepszym rozwiązaniem dla branży transportowej byłby zwrot akcyz za benzynę - to zmniejszyłoby koszty i zwiększyło rentowność, przez co byłaby kilkukrotnie wyższa niż podają dane GUSu.

„Wzrost potencjału przewozowego transportu samochodowego będzie się utrzymywał w następnych latach, bo liczba przewożonych towarów systematycznie rośnie. Odbywać się to jednak będzie kosztem spadku rentowności firm transportowych, jeśli branża nie otrzyma wsparcia" – zauważa Mikiel.

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield