City Logistics - strategie nieruchomościowe w popandemicznej Europie

29 stycznia 2024

City Logistics - strategie nieruchomościowe w popandemicznej Europie

Spis treści

Raport City Logistics, przygotowany przez firmę Cushman & Wakefield, ukazuje jak miasta i logistyka miejska, a wraz z nimi strategie dotyczące nieruchomości logistycznych, ewoluują w popandemicznym środowisku. Wnioski płynące z raportu będą cenną wskazówką w jaki sposób te i inne czynniki wpływają na decyzje lokalizacyjne i operacyjne dotyczące logistyki miejskiej, zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Logistyka miejska nadal istotna

Sprzedaż detaliczna online będzie nadal rosła, co doprowadzi do dalszego wzrostu liczby przesyłek kurierskich. Konsumenci chcą mieć wybór, jeśli chodzi o opcje dostawy, a strategie dostaw dla sprzedawców detalicznych i firm kurierskich będą musiały obejmować znaczne ilości przesyłek przemieszczających się do i wokół miast. Miasta pozostaną odporne pomimo globalnej pandemii i zmieniającej się dynamiki demograficznej. W coraz większym stopniu miasta koncentrują się na ruchu drogowym wokół nich, a także na dostępności gruntów pod logistyke miejską. Wszystko to oznacza, że potrzeba przemyślanych strategii logistycznych pozostaje wysoka. 

Nieruchomości logistyczne będą występować w różnych kształtach i rozmiarach

Rodzaj potrzebnej nieruchomości będzie się różnił w zależności od strategii wymaganych do spełnienia potrzeb firm, wielkości i złożoności miasta. Aktywa nieruchomościowe mogą przyjmować formę stosunkowo konwencjonalnych magazynów na sprzedaż, poprzez wielopiętrowe budynki (gdzie lokalizacja jest krytyczna, a wysokie koszty wynajmu są równoważone przez transport i inne oszczędności) do micro-fulfillmentów w obszarach o wysokim popycie, takich jak centra miast.

Przyszłość logistyki miejskiej będzie wymagać nowego podejścia

Logistyka miejska, a tym samym nieruchomości ją wspierające, będą wymagały nowych sposobów myślenia o kluczowych czynnikach, w tym o infrastrukturze (zarówno istniejącej, jak i przyszłej), o intensyfikacji (zwłaszcza budynków wielopiętrowych w miastach z niedoborem gruntów przemysłowych), o wyobraźni (w tym przebudowy, zmiany przeznaczenia i strategii dotyczących nieruchomości nietrwałych) oraz o integracji (operacji logistycznych i przestrzeni w ramach systemów o mieszanym przeznaczeniu i robieniu tego w sposób efektywny).

Interesariusze będą musieli być uważni, kreatywni i współdziałający

Lepsze zrozumienie tego, czego wymaga się od logistyki miejskiej i jej nieruchomości, doprowadzi do lepszych wyników dla użytkowników, deweloperów i inwestorów. Kreatywne myślenie o tym, jak dostarczyć przestrzeń tam, gdzie jest ona potrzebna - ale zwracając szczególną uwagę na integrację z innymi zastosowaniami - stworzy wartość dla wszystkich grup interesariuszy. Wyższy poziom współpracy z większym prawdopodobieństwem przyniesie lepsze wyniki w dłuższej perspektywie. 

Dowiedz się również czym jest logistyka intermodalna.

▶ POBIERZ RAPORT

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield